31 Ocak 2010 Pazar

PostHeaderIcon İş hayatında diyetKadınların, hayatlarında birçok sorumluluk taşıması ve bu sorumlulukları dengede tutması takdire değer bir durumdur. Özellikle başarılı iş kadını sıfatını taşımak için ruhen, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı, ayrıca dengeli olmak gerekir. Vücut, zihin ve ruh sağlığı birer inci tanesi olacaksa, ortaya çıkaracakları harika inci kolye de başarı ve beraberinde getirdiği mutluluk ile beslenen bir anne, eş, iş kadını olacaktır. Ancak hayata, "beslenme hayatın temelidir" penceresinden baktığımızda, iş dünyasındaki performansın artmasının beslenme alışkanlıklarıyla ilintili olduğunu unutmamak lazım. Bu yüzden gün içerisinde sağlıklı beslenmeyle birlikte kaliteli oksijen kullanımını su tüketimiyle dengelemek gerekiyor. Sabah 5'ten itibaren metabolizma çalışmaya ve enerji yıkımı artmaya başlıyor. Dolayısıyla sabah kalktığımızda hipoglisemi ile uyanmanız kaçınılmaz. Bu durumda mutlaka öncelikle kan şekerinizi dengelemelisiniz. Nasıl ki işinize konsantre olup çalışıyor, projeler üzerinde yoğunlaşmanız gerekebiliyorsa, hücrelerin de her gün her saniye çalıştığını ve yapması gereken işi en iyi şekilde gerçekleştirme çabası içinde olduğunu unutmamalısınız.
İş performansını hücresel boyutta zirveye çıkartmak için sık aralıklarla onu beslemeli ve mutlu etmelisiniz. Sık olmamak kaydıyla, küçük ve kaliteli molalar vererek kendinizi şımartmalısınız. Örneğin pazartesi hafta başı olduğu için; öğleden sonra light bir dondurma ya da sütlü tatlı ile haftaya merhaba diyebilir; Salı ile çarşamba aralarda kuru meyvelerle devam edebilir; perşembe ile Cuma günleri de sabahları yağlı tohumlarla güne başlayabilirsiniz.
Unutmayın ki, sizin iş dünyasında zirveye ulaşma ve orada kalabilme çabanız gibi hücrelerin de zirvede kalabilme çabaları vardır ve bu durumda size ihtiyaçları vardır çünkü sadece sağlıklı beslenme yöntemleriyle ayakta kalmayı başarabilirsiniz. Beslenme bir disiplindir, aynen iş gibi.. İş kadınlarının başarıya ulaşmak için uyguladıkları stratejiler gibi beslenme davranış stratejileri de vücudu daha sağlıklı olmaya götürür.http://www.kadinca.net
İŞ HAYATINA ÖZEL DİYET LİSTESİ
Kalktığınızda
2 bardak su ve yarım çay bardağı kadar kuru dut, kuru kayısı, badem, ceviz
Kahvaltı
Tost, süt ile müsli ya da meyveli light yoğurt yanında badem
Ara Öğün
1 porsiyon meyve, 1 lifli bisküvi ya da kuru meyve
Öğle
Protein ağırlıklı besinler tercih edilmeli... 1 porsiyon balık, ton balığı, tavuk, hindi eti ya da bonfile ile birlikte posa karışımları (Sebze çorbası, salata, sebze tabağı, sebze suyu ya da meyve suyu)
Not: Öğlene kadar mutlaka 1 litre su tüketmeli.
Ara Öğün
Yoğurt, ayran ya da süt tüketilmeli. Bunlar dışında kuru meyve, taze meyve ya da çavdar ekmeğine peynirli sandviç Not: Akşam yemeğine kadar ortalama 1,5 litre su tüketilmeli.
Akşam
Akşam yemeği çok geç saatlerde yenecekse, sindirimi kolay, mide çıkış hızı yüksek olan besin çeşitlerinin seçilmesi gerekiyor. Örneğin çorba, hafif pişirilmiş gaz yapmayacak sebzeler, Akdeniz yeşillikleri, kefir gibi besinler tercih edilebilir. Bazen beyaz et (az yağlı balık türleri, ton balığı) tercih edilerek yanında Akdeniz yeşillikleri tüketilebilir.
Ara Öğün
Akşam yemekleri saat 21:00'e kadar yenmiş oluyorsa 22:00 - 22:30 gibi 1 porsiyon meyve ya da bir avuç dolusu kuru meyve

Beslenme ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz
30 Ocak 2010 Cumartesi

PostHeaderIcon Kayıp GülKategori:Roman / Edebiyat

Bütün Dünya Bir Türk Romanını Konuşuyor

Genç Türk Romancı Serdar Özkan ın ilk romanı Kayıp Gül bugüne kadar 29 dile çevrildi, 40 tan fazla ülkede basıldı. Kanada dan Japonya ya, Brezilya dan Endonezya ya, dünyanın dört bir yanında okurların büyük ilgi ve beğenisini kazanan Kayıp Gül, birçok ülkede haftalarca bestseller listelerinde yer aldı.

Tüm zamanların en çok okunan ve sevilen kitaplarından St. Exupéry nin Küçük Prens i, Richard Bach ın Martı sı, Hesse nin Siddarta sı ve Paulo Coelho nun Simyacı sına denk tutulan Kayıp Gül, özgün bir kendini keşfetme romanı.

Değişik kültür ve felsefeleri günümüzün modern yaşantısıyla iç içe sunan Kayıp Gül, Doğu yla Batı arasında bir köprü eser niteliğinde. Sanki bu yönüyle, hem tarihsel hem de coğrafi anlamda Doğu ile Batı arasında bir köprü olan kültürümüzün çağdaş edebiyata akseden bir yansıması.

Kayıp Gül ün kahramanı Diana nın peşine takılan okur, başta Türk kültürüne olmak üzere, Yunan mitolojisinden Yunus Emre ye; William Blake ten Sokrates e; doğu mistisizminden Küçük Prens e; Meryem Ana dan Nasrettin Hoca ya; modern yaşantıdan metafiziğe; gerçek dünyadan düşlerin dünyasına ve San Francisco dan İstanbul a uzanan bir yolculuğa çıkıyor.

Eserlerinde doğu ve batı motiflerine eşit derecede yer veren Serdar Özkan bir röportaj sırasında kendisine yöneltilen, Siz, batı hakkında yazan doğulu bir yazar mısınız, yoksa doğu hakkında yazan batılı bir yazar mısınız? sorusuna Ben bir insanım diye cevap verecek kadar insanın evrenselliğini ve birleştiğimiz noktaları ön plana çıkaran bir yazar.

Kayıp Gül, evrensel mesajları ve kültürleri buluşturan, Doğuyla-Batıyı birleştiren yönüyle, özellikle kültür çatışmalarının giderek arttığı dünyamızda ümit veren bir eser. Kanada televizyonunda, Kayıp Gül ün hayatında okuduğu en güzel öykülerden biri olduğunu belirten kitap eleştirmeni Christine Michaud, Kayıp Gül ün bu yönüne özellikle dikkat çekiyor. Kayıp Gül için Bu kitabın bizi birleştirmeye gücü var, diyen Michaud, kitaptaki öykünün her

insana hitap ettiğini söylüyor.

Serdar Özkan romanlarında, farklılıklarımızdan çok ortak yönlerimize vurgu yapıyor. Yazar, degişik kültürlerden gelen insanların farklılıklarını kabul etmekle birlikte, yine de insan olarak benzerliklerimizin daha önemli olduğunu savunuyor. Üniversite eğitimi için gittiği Amerika da dört sene yaşayan Özkan, bu düşüncelerinin orada, tamamen farklı bir kültürde yaşarken şekillendiğini söylüyor. Zaten Kayıp Gül de ikiz kız kardeşini aramak üzere

İstanbul a gelen Amerikalı Diana nın öyküsünü anlatıyor.

Kayıp Gül aynı zamanda, başkalarının beğenisini ve takdirini kazanmak uğruna düşlerinden ve kendinden ödün veren genç bir kızın öyküsü. Başkaları benim hakkımda ne düşünür? kaygısıyla hayallerini ve kendi olmayı terk eden ve bu yüzden sonunda dibe vuran Diana nın kendini geri kazanma savaşının öyküsü. Bu savaşında ona St.Exupéry nin Küçük Prens i, Küçük Prens in gülü ve İstanbul un gülleri eşlik ediyor.KAYIP GÜL HAKKINDA DÜNYA BASININDAN:

Türklerin Küçük Prens i tüm dünyayı büyülüyor. Helsinki Sanomat - FİNLANDİYA

Muhteşem bir öykü. Bu romanın yaptığı muhteşem. Denilebilir ki, bu romanın bizi birleştirmeye gücü var. TVA Televizyonu - KANADA

Büyük bir global başarı. Simyacı, Küçük Prens ve Martı yı sevenlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Air Beletrina - SLOVENYA

Gerçek mutluluğu aramak üzerine ilham verici harikulade bir öykü. Magazin 2000plus - ALMANYA

Masalsı bir çıkış. Boek - HOLLANDA

Kayıp Gül Doğu ile Batı arasında bir köprü. Vijesti - SIRBİSTAN ve KARADAĞ

Serdar Özkan çağdaş Türk Edebiyatının en önemli temsilcilerinden. Moleskine City - İTALYA

Kayıp Gül hayatımda okuduğum en güzel öykülerden biri. Kitabı bitirdiğiniz zaman, kendinizi bir hediye almış gibi hissediyorsunuz. Ben öyle hissettim.

Christine Michaud, TVA Televizyonu - KANADA

Çağdas bir fabl, derin ve bilgece - St. Exupéry nin başyapıtı Küçük Prens in tadında. DPA - ALMANYA

Bu kitaba bayıldım, çok sevdim. Yazarının insan doğasına dair gözlem ve tespitleri mükemmel. Gino Chouinard, Salut Bonjour Weekend - KANADA

Simyacı, Küçük Prens gibi kitapları seviyorsanız, çok hoşunuza gidecek. Time Out

KAYIP GÜL HAKKINDA TÜRKİYE DEN:

"Serdar Özkan genç ve yetenekli bir romancı, onun adını önümüzdeki yıllarda sık sık duyacağınıza sizi temin edebilirim." İskender Pala – 27.11.2003

"Çok başarılı, masalsı bir roman." Prof. Talât Sait Halman - Bilkent Üni. Edebiyat Fakültesi Dekanı

"Adına hikmet denen altın cevherine ve geleneğin epik değerlerine bir yer açılması ne kadar sıra dışı... Sıra dışı olduğu için şaşırtıcı, heyecan verici, sevindirici... Rehberi hikmet olan Kayıp Gül deki arayışçı, bizi bir kez ardına taktığında, hem eğitici hem haz verici bir serüvenin ortağı konumuna ulaşıp zengin kavramlar elde ediyoruz." Ayşe Şasa – Yazar

PostHeaderIcon Mutfağa sinen yemek kokuları nasıl çıkarılır?

PostHeaderIcon Duygusal olarak beslenemeyen çocuk şişmanlıyorAmerikan Diyetisyenler Birliği dergisinde yayınlanan bir çalışma “Ailelerin hangi tutumları çocuklarının beslenme programlarında başarılı ya da başarısız olmasına sebep oluyor?” sorusuna yanıt veriyor: Duygusal olarak beslenemeyen çocuk şişmanlıyor! “Ailenin önemli görevlerinden biri ‘yakın ilişki kurmak ve çocuklarını duygusal olarak beslemektir’. Ailenin çocuklarıyla uyumlu ve yakın ilişkide olması ve çocuklarını duygusal olarak beslemesi (yakın olma, koruyucu olma, sıcak olma), ergenlerin kiloyla bağlantılı sağlık durumlarıyla ilişkilidir. Aileyi daha işlevsel hale getiren bu tutumların, geleneksel kilo verme programlarına dahil edilmesiyle, ergenler bazı kazançlar elde ediyorPeki bu kazançlar neler? Aile bireylerinin birbirlerine karşı kendilerini sorumlu hissetme halidir. Bu sorumluluğun anlamı, anne-babaların çocuklarının ne yaptıklarını sorgulaması değil, onları dinlemesi, neler yaşadığını anlamaya çalışması ve birlikte çözüm aramasıdır. Aynı şekilde, çocukların da anne-babalarına karşı açık olmasıdır.

DUYGUSAL BESLENME
Aile bireyleri arasında duygusal bağ ve yakınlık olarak tanımlanır. Fazla kilolu olan kız ergenlerde duygusal beslenmenin daha düşük seviyede olduğu bulunmuştur. Ergenlerin kilo vermesinde etkili olan diğer faktörler, aile yeterliliğini gösteren duygusal besleme, birlik, çelişkileri çözümleme ve ortak karar vermedir.
Aile değişkenlerinin, kilo verme programlarında ne kadar önemli bir role sahip olduğu çalışmalarda vurgulansa da, bu unsur pratikte çok az kullanılır.

AİLELER BESLENME İLE İLGİLİ ÇOCUKLARIYLA NASIL İLETİŞİM KURABİLİR?

Anne - baba olarak çocuklarınızla iletişim kurmak bazen çok güç olabiliyor. Çocuklarınızla aynı görüşte olmadığınız durumlarda, ortak bir çözüm yolu bulmanız gerekebiliyor. Bunun için izleyeceğiniz birçok yöntem var.
1- Çocukları olumlu olarak etkilemek için bazı kurallara yürekten inanıp, yaşam tarzınız haline getirmeniz gerekir.http://www.kadinca.net
2- İnsanlar genelde kendilerine söylenenleri değil, gördüklerini yapar. O nedenle, çocuğunuzun beslenme seçimlerinde istediğiniz tarz, öncelikle sizin beslenme tarzınız olmalıdır. Sizin bu konudaki çabalarınız, en azından, ona sağlıklı ve ölçülü beslenme konusunda bilinçli olmaya çalıştığınız ve kendinize değer verdiğiniz mesajını verecektir.
3- Çocuklarınızı daha az yemeye teşvik ederken, ‘diyet’ kelimesini kullanmaktan kaçının. Araştırmalar, diyet yapması istenen çocukların, daha fazla yediklerini veya kötü beslenme alışkanlıkları geliştirdiklerini ortaya çıkarmıştır.
4- Çocuklarınıza ne yemesi gerektiğini dikte etmek yerine, ona doğru beslenme seçimlerinden bahsederek yönlendirin. Çocukların da, yetişkinler gibi iştahlarının olduğu ya da olmadığı günler vardır unutmayın.
5- Evinizde çeşit olarak çok geniş yelpazede sağlıklı yiyecek bulundurmaya çalışın. Bu uygulama, çocuklarınızın sağlıklı yiyecek seçimi yapmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.http://www.kadinca.net
6- Sürekli atıştırmak, fazla yemeye yol açabilir. Ama ara öğün olarak yeneceklerin günün belirli saatlerinde yemek üzere planlanması, yemek zamanı çocukların iştahını etkilemeden, ölçülü ve sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir. Bu noktada önemli olan, atıştırmalıkların olabildiğince sağlıklı ve ölçülü miktarda olmasıdır.
7- Yemeği ailenin mümkün olduğunca birlikte yemesi çok önemlidir. Birlikte yemenin kendisi, çocuklara sağlıklı beslenme modeli oluşturmaya fırsat verir. Ayrıca, ebeveynlerin çocuklarını gözlemlemelerine de şans tanır.
8- Çocuklarınızı gıda alışverişi ve mutfakta birlikte yemek hazırlamaya dahil edin. Mutfakta tencerelerde yükselen buharları seyretmek, o akşamın mönüsündeki yemekleri koklamak çocuğunuzla yemek konusunda sohbet etme imkanı doğurur. Bu sohbetlerde ona sağlıklı beslenmeyi daha kolay anlatabilirsiniz
25 Ocak 2010 Pazartesi

PostHeaderIcon Farina Bella Kakaolu Kek1 kutu Farina Bella Kakaolu Kek karışımını kaba alıp içine ;
Yarım su bardağı sıvıyağ , yarım su bardağı su ve iki yumurtayı kırıp ekliyorsunuz tüm malzemeler birbirine karışına kadar karıştırıp kalıplara koyup öndecen ısıtılmış 200 derecelik fırında 15-20 dakıka pişiriyorsunuz ve kek iniz hazır..
ne kadar kolay oluyor değilmi .) Afiyet olsun..
22 Ocak 2010 Cuma

PostHeaderIcon Kadınların Büyük Sorunu Çorap!
Çoraplar da teknolojiye uydu: İşte kadınların büyük kabusu olan kaçan çorapları bitirecek o çoraplar...

Tekstil uygulamaları için yeni bir temel ölçüt oluşturması beklenen, INVISTA'nın sunduğu bu en son teknoloji elyafı, çorabın kaçmasını engellemeye yardımcı olurken, dayanıklılığını arttırıyor ve böylece ömrünü uzatıyor. Çoraba benzersiz bir görünüş kazandıran, iki bileşenden oluşan LYCRA Fusion elyaf, ticari makine ve işlemlerde çorap imalatçılarınca adapte edilebiliyor.

2010 yılından itibaren sektörde kilit rol oynayan markaların ürünlerinde kullanacakları LYCRA Fusion elyaf teknolojisi ayrıca, LYCRA elyafın sahip olduğu esneklik ve geri toplama özelliklerini de koruyor.

İtalya'nın Verona Kenti'nde Ekim 2009'da düzenlenen, çorap sektörü açısından önemli bir platform oluşturan LYCRA fibre MOVES Forumu, 25 ülkeden dünya çorap endüstrisinin önde gelen üretici firmaları, markaları, perakendecileri, sektörün uzman kişilerini ve basını bir araya getirdi. Forum kapsamında kendi alanlarında uzman konuşmacılar, genel ekonomik ve finansal durum, modern zaman tüketicisi, endüstri pazarı ve teknoloji anlayışları, sosyal medyanın satın alma kararları üzerindeki gücü, en son yenilikler ve sürdürülebilirlik çabaları hakkında katılımcılara önemli bilgiler aktardılar.

INVISTA Pazarlama Bölümü İdari Başkan Yardımcısı Serge Vigouroux, "LYCRA Fusion elyaf ile kadınlara çoraplarındaki kaçmalara elveda demelerine yardımcı olmaktan ötürü çok mutluyuz. Bu zorlu ekonomik iklimde bir yenilik lanse etmek ve üst düzey bir etkinliğe ev sahipliği yapmak, INVISTA'nın endüstriyi desteklemeye olan bağlılığını gösteriyor.

Verona'daki etkinliğin arkasındaki yatırım bu anlamda önem teşkil etmektedir. Bununla birlikte INVISTA, endüstriye yön veren isimleri bir araya getirip önemli bilgiler sunarak, etkinliğin küresel bir başarı haline gelmesini sağlamıştır," diyerek, yeni inovasyon ve LYCRA fibre MOVES konusundaki düşüncelerini paylaştı.
18 Ocak 2010 Pazartesi

PostHeaderIcon Peynirli BörekBlogcan arkadaşlarım pazar kahvaltısı için hazırladığım kolay bir börek yaptım.

Malzemeler:
1 kg hazır yufka
Arasına sürmek için
1 yumurta
1 kâse yoğurt
1 su bardağı süt
½ su bardağı zeytinyağı

İç Malzeme:
300 gr veya bir büyük kâse dolusu peynir
½ bağ maydanoz


Yapılışı:
Fırın tepsisini yağlayıp, 1 yufkayı dışarı taşacak şekilde yerleştirin.
Arasına sürülecek malzemenin hepsini karıştırın ve bu karışımdan yufkanın her tarafı ıslanacak şekilde sürün, üzerine diğer yufkayı büzüştürerek yerleştirin, karışımdan sürün, tekrar yufka ve karışım sürüp, iç malzemeyi her tarafına yayın, üzerine yufkayı yerleştin ve yufkalar bitene kadar aynı işleme devam edin. Son yufkayı yerleştirdikten sonra, dışarı taşan yufkanın kenarlarını böreğin üzerine doğru kıvırın. Araya sürülen karışımdan artanı en üste sürün, eğer karışımdan artmamışsa 1 yumurtayı çırpıp sürün ve böreği dilimleyerek, 200 derecede pişirin.

Eğer böreğin çıtır değil de daha yumuşak olmasını istiyorsanız, fırından çıkınca üzerine elinizle hafifçe su serpip, bir tepsi veya örtü kapatıp 5-10 dakika bekletip öyle servis yapabilirsiniz.
Afiyet olsun.

PostHeaderIcon Farina Bella Hazır Kek karışımlarıZamanın son derece kısıtlı olduğu günümüzde misafirlerinize ya da çocuklarınıza hazırlaması son derece pratik olan hazır kek karışımları ile kısa sürede değişik lezzetler sunabilirsiniz.

Farina Bella Muffin Kekler su anda tum DiaSa ve Real
Marketlerinde, ve Istanbul Anadolu yakasindaki Bim Magazalarinda
satisa sunulmus durumdadir.Bende henüz denemedim ama ilk fırsatta deneyeceğim.. 15 dakikada hazırlanması çok güzel..ansızın bir misafir geldiğinde ikram için hemen hazırlanabilir.Teşekkürler Farina Bella..
14 Ocak 2010 Perşembe

PostHeaderIcon En Güzel Bebek İsimleriEn Güzel Bebek İsimleri
Bebeğinize güzel bir isim mi arıyorsunuz? Kız ve erkek çocuklar için en güzel bebek isimleri rehberimize göz atabilirsiniz. En güzel bebek isimlerini sizler için hazırladık.

Kız isimleri
Talya
Zeynep
Ela
Duru
Yaren
Ceren
Ece
Melis
Naz
Su
Berra
Ecem
Sena
İrem
Azra
Dilay
İdil
Eylül
İpek
Nazlı
Yağmur
Derin
Ilgın
Havin
Nilsu
Kayra
Begüm
İlkin
Tuana
Beril
İlgi
Simay
Pelin
Beren
Mira
Yazmira
Bade
Selin
Simge
Rana
Şimal
Damla
Melike
Pınar
Başak
Özüm
İlayda
Elçin
Minel
Arzum

Erkek isimleriBedirhan
Emir
Cem
Ege
Çağan
Sarp
Kerem
Deniz
Yağız
Yiğit
Emre
Kaan
Mert
Görkem
Burak
Meriç
Berke
Kutay
Tuna
Baran
Efe
Onur
Doruk
Bartu
Emirhan
Alp
Arhan
Bora
Canberk
Dağhan
Rüzgar
Derin
Toprak
Arın
Çınar
Armağan
Derin
Koray
Barlas
Ada
Atakan
Berk
Ali
Polat
Göktürk
Serhan
Utku
Berkay
Güney
[Diğer sitemede beklerim]

PostHeaderIcon Evde Saç Modeli YapımıSaçlarımızı şekillendirmek için mutlaka kuaföre gitmemiz mi gerekiyor? Tabii ki hayır! 2 tane toka, bir miktar saç spreyiyle evde dalgalı saç modeli yapabiliriz.

1. Saçlarınızı yıkadıktan sonra hafif nemli kalacak şekilde kurutun.
2. Saçınızın tamamına (özellikle uç kısımlarına) saç spreyi sıkın.
3. Saçlarınızı düzgünce tarayıp ortadan ya da yandan ikiye ayırın.
4. Her bir tutamı şakaklarınızdan başlayarak saç uçlarına kadar kıvırarak sarın.
5. Sarmal biçimde sardığınız saçınızı tokayla tutturun.
6. Diğer tutam için de aynı işlemi yapın.
7. Tekrar saç spreyi sıkın.
8. Saç kurutma makinesini 5 dakika boyunca saçlarına tutun.
9. Saçlarınızı sarılı şekilde 1-2 saat bekletin.
10. Sürenin sonunda tokaları açıp doğal görünüm için saçlarınızı ellerinizle dağıtın.

Not: Saçlarınızın daha bukleli görünmesini istiyorsanız daha fazla tutama ayırıp tokalarla tutturun. [Diğer sitemede beklerim]

PostHeaderIcon Sirkeyle Temizlik
Üzüm ya da elma sirkesiyle evinizdeki bir çok eşyayı temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Mikrodalga fırın, bulaşık makinesi, kristaller ve daha fazlasını temizlemek için sirke yeterli!

Bulaşık makinenizi yıkayabilirsiniz: Bulaşık makinenizin performansını yüksek düzeyde tutmak ve sabun tabakası oluşumunu yok etmek için, ünitenin altına seyreltilmiş 1 fincan sirke dökün ya da üstteki rafa bir kasenin içine sirke koyun. Sonra bulaşık makinenizi bulaşık ya da detarjan koymadan tam devir çalıştırın. Özellikle suyunuz sertse, bunu ayda bir tekrarlayın. Ancak, bu işlemi uygulamadan önce bulaşık makinenizin kullanım klavuzuna bir göz atın.

Kristal eşyalarınızı parlatmak için bulaşık makinenizi durulama suyuna 2 yemek kaşığı sirke ekleyin. Sonra,[Devamı meloshun köşesinde]
13 Ocak 2010 Çarşamba

PostHeaderIcon mısır irmikli kurabiye (portakallı bademli)Mısır irmikli kurabiyeyi hazırlarken genelde yapmadığım birşey yaptım ve çiğ hamur yedim; üstelik yalnızca tatmak için bir lokmacık filan değil, neredeyse iki yemek kaşığı dolusu… Baktım pek hoşuma gitti, hemen malzemenin iki katını karıştırıp yeniden buzdolabının alt gözüne kaldırdım. Uzun süreli dondurmaya uygun mudur, emin değilim, ancak buzdolabında 1-2 gün dayanabileceği konusunda endişem yok. Mısır irmiğini de ilk kez kullandım bu arada. Kurabiyeye gerçekten çok yakışıyormuş.
Başka bir nokta: Sitede ara ara glutensiz tarifler arandığı dikkatimi çekiyor. Bu konuya yabancı olduğum için yanlış bilgi vermek istemem arayanlara. Ancak tarifi bulduğum dergi Schrot und Korn bu tarifi ‘glutensiz’ kategorisine almıştı (kabartma tozunun da glutensiz olması gerekiyormuş).

20-22 adet

* 75 gr. mısır irmiği
* 25 gr. pirinç unu
* 25 gr. çekilmiş badem
* 75 gr. pudra şekeri
* 1/2 tatlı kaşığı kabartma tozu
* 50 gr. tereyağı
* 1 yumurta sarısı
* 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu rendesi
* 2 yemek kaşığı file badem

1. File badem dışında bütün malzemeyi karıştırın. Streç folyoya sardığınız hamuru buzdolabında en az yarım saat dinlendirin.
2. Fırını 180° C’ye ısıtın.
3. Hamuru pirinç unu serpilmiş yüzeyde ince açın. Kalıpla çıkardığınız kurabiyeleri aralıklarla tepsiye dizin. Üzerine file badem serpiştirin.
4. 8 dakika pişirin ve tel üzerinde soğutun.

Not: Hamurum biraz cıvık olunca 100 gr. irmik ve 40 gr. pirinç unu kullandım. Bir de şekeri 50 gr.’a düşürdüm. Portakal ve badem yerine ceviz-çikolata, tarçın-kuru üzüm olur.
Alıntı

PostHeaderIcon Bihter Çizmeleri Trend Yarattı

2009-10 sonbahar/kış sezonunun iki gözdesi UGG botlar ve dizüstü çizmeler..

Dünya genelinde ve Türkiye pazarında 5 kadından 3′ünde rastlanan UGG botlarının tahtı Türkiye’de sallanmaya başladı bile. Aşk-ı Memnu dizisinin sevilen karakteri Bihter’in son dönemde ayağından çıkartmadığı dizüstü çizmeler şimdilerde “Bihter Çizmeleri” olarak nam salmaya başladı bile.

Merak edenler için Bihter’in dizüstü çizmeleri ELLE markasından.
Canım arkadaşım sevdalıtatlar beni MİM 'lemiş bende yeni öğrendim MİM lemeyi :)
Hemen arkadaşıma cevap veriyorum işte benim masa üstü resmimBende hemen arkadaşlarımı MİM liyeyim
http://lezizce.blogspot.com/
http://kalpkurabiye.blogspot.com/
12 Ocak 2010 Salı

PostHeaderIcon DOSTLUK … KELİMELERE SIĞMAZ , ANLATILAMAZ..DOST !
Bazen Can bazen de Can tan öte..
İki ayrı beden tek yürek..
Sınır yok , kural yok , çıkar yok..
Doğallık , sadelik , içtenlik var..

Sevgili SEVİL ;

http://sevdalitatlar.blogspot.com/

Bu bildirimi benimle paylaşmış..
Ne mutlu ki bana beni Dost u olarak görmüş..yüreğine taşımış..
Onure etdiği gibi ;
İnanılmaz mutlulukda sundu..
Çünkü ; Dost luk sıfatına nayil olmak ayrı bir haz dır insanın yüreğinde..
Teşekkürler SEVİL ..

Bildirimin kuralları da var mış ..
Kurallar , kurallar…
İhlal etsen olmaz …

-Dostluğumuzu ilan etmek için bir yazı yaz ve on arkadaş seç.
- Onların bloglarını ~ sitelerini ziyaret et ve bilgi ver
- Her bir kişi on kişi seçmelidir.
- Ödül yok, mühür yok. Sadece sevgimizin samimi bildirimi var.

BİLDİRİMİ YAYINLAYACAK ARKADAŞLAR

http://kalpkurabiye.blogspot.com/
http://turklokumu.blogspot.com/
http://bendensofralariniza.blogspot.com/
http://defneylebirlikte.blogspot.com/
http://tuzluvesekerli.blogspot.com/
http://hunerlibayanlar.blogspot.com/
http://laboratuarimmutfak.blogspot.com/
http://inciyemek.blogspot.com/
http://ikizlerinannesi-ikizlerinannesi.blogspot.com/
http://pembetatlar.blogspot.com/

Değerli arkadaşlar ;
Bildirimi sizlerle paylaşıyorum..umarım yüreğinizdeki dost luklar baki olur.
Sevgilerle Melosh …

PostHeaderIcon Çocuğum Ders Çalışmıyor Diyenler İçin ÖnerilerSİZİN ÇOCUĞUNUZ DA DERS ÇALIŞMAK İSTEMİYOR MU?

Bizler çocuğumuz istediğimiz başarıyı elde edemediği zaman genellikle “hep başarısız oluyor” veya “nasıl başarısız olur ya?” diye hayıflanıyoruz. Bunun yerine “neden başarısız oluyor” sorusunu sorarak başlarsak herhalde çözümle ilgili ipuçlarını yakalamamız kolaylaşacaktır. “Nedenleri” araştırırken de şu sırayı izlersek daha etkili sonuçlar alınabileceğine inanıyorum:[Devamı meloshun köşesinde]

PostHeaderIcon Marka Bağımlılığı, Çağımızın HastalığıModern hayat gelişmenin ve ilerlemenin çağı olduğu kadar aynı zamanda bütün bunların bedellerinin yabancılaşma, bastırma ve inkarla ödendiği bir yaşam biçimi de olmuştur. Bir tarafta zenginlik, çeşitlilik, alternatifler, farklı yaşam stilleri varken madalyonun diğer tarafında ise yoğun bir iletişimsizlik, kopukluk ve yalnızlık vardır. Toplum üzerinde giderek belirginleşen gelir dağılımının insanlar üzerinde yarattığı baskılar, psikolojik rahatsızlıklara sebep oluyor.[Devamı meloshun köşesinde]
 

Copyright © 2010 Melosh sayfası, Melosh'un Köşesi